2023. 01. 09.
Részleges teljeségek 2
Bruegel:gyermekjátékok
Tartalom értékelése (0 vélemény alapján):
Részleges teljeségek 2

M

Rékai Zsolt

Khóra motoros   (Magántulajdonban)

Ezek a felülíródások, ahogyan az egész folyton felülírja a részeket, miközben az egész is felülíródik.

Pár éve festettem egy száguldó nagymotort, -bár nem voltam az a „nagymotoros” típus, de vágytam a gyors fejlődésre, előre haladásra,- ami álomban visszaköszön, megmutatva járművön keresztül a sebességet és az út nehézségeit.

A felszínen az történt, megkérdeztem valakit, aki nálam ismertebbnek tekinthető festő, hogy egy közepes nagyságú, átlagnál jobb tartalmú festményéért mennyit fizet a galéria?!

Azt gondoltam, -bár a festmények csak álltalános értelemben összemérhetőek, - ha festeni tudok egy legalább olyan minőségű képet, amilyen körben a megkérdezett mozog, talán kissé feljebb tudom tolni,  lefagyott árszintemet…

Nem tudtam!

 Ilyen szempontból „marketing skatulya” ebben az országban moccanthatatlannak tűnő. Semmi nem változott, viszont  saját festményem válaszolt a saját kérdésemre, kérdéseimre.

 Tér szempontjából a motoros elmosódni látszik, és megfordítva, a motoros csak egy útszakaszt lát, csőlátása keletkezik, a táj perifériálisan dinamikusan mozgó ködtömeg…

Annyira evidens, soha nem fontoljuk…

A Kép címe „Khóra motoros”, ami annyit tesz: sebességen túlhaladni…

A „Gyermekjátékok” érzésem szerint úgy univerzalitás, hogy sokféle univerzalitás gyűjteménye. Másképpen mondva, úgy „svájci bicska”, hogy mindaz határolja, amire nem alkalmas, az alkalmatlanság viszont remekül összegyűjti a hiányokat.

Miközben ezt a festményt tanulmányoztam, folyamatosan visszatérő érzés, hogy az „óvoda-élmény” nem fedi le a „boldog gyermekkor” mítoszát, és a játéklehetőségek teljes potenciálja sem vonzó, sem gyermekként, sem felnőtként.

Saját létkorszakunkból tudjuk, mindenféle szerpbe bele lehet -ideig- óráig,- feledkezni, de az univerzalitás csak adott metafizikai körön belül funkcionál, részleges, redukált…

Gyanítom, - és ezzel nem léttel szembeni alázatot kérdőjelezem meg, - hogy  „természet-mítosz”,  „Paradicsom-mítosz” az ideig-óráig” álltalános feléből transzcendált, és így sem a Hít, sem Isten, nem gyömöszölhető geometriákba, metafizikai spekulációkba…

Tudni vélem, mindezt Bruegel négy évszázaddal ezelőtt tudta….

    


bezár
Regisztráció


bezár
Bejelentkezés